1...2...3...czyli polonez na Piotrkowskiej

2013.02.08

 

- To już nie tradycja, to obowiązek – tak o polonezie tańczonym na ulicy Piotrkowskiej przez maturzystów z łódzkich szkół mówiła w ubiegłym roku prezydent miasta, Hanna Zdanowska. Tradycji stało się za dość i w tym roku. W samo południe 8 lutego z Pasażu Schillera setki młodych ludzi ruszyły Pietryną, by już po raz dziewiąty zaprezentować łodzianom ten tradycyjny polski taniec narodowy.

W pierwszych parach korowodu znaleźli się prezydent Hanna Zdanowska, wojewoda Jolanta Chełmińska, Komendant Straży Miejskiej Dariusz Grzybowski, redaktor naczelna łódzkiej „Gazety Wyborczej” Barbara Piegdoń-Adamczyk, wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz rektor Społecznej Akademii Nauk Roman Patora. Najważniejsi byli jednak rzecz jasna maturzyści. Przechodząc Piotrkowską, każdy uczestnik zabawy miał swoisty obowiązek pozdrowić siedzącego na ławeczce Juliana Tuwima. Jak głosi miejska legenda, potarcie jego nosa przynosi szczęście.

Poloneza zwieńczyło wspólne zdjęcie. Każdy maturzysta otrzymał certyfikat, a najwytrwalszym autograf złożyła na nim prezydent Zdanowska. Na zakończenie w Pasażu Schillera utwory do tekstów Juliana Tuwima wykonał zespół Rambo Jet. Dziewiąta odsłona poloneza na Pietrynie została zorganizowana przez Urząd Miasta Łodzi, Społeczną Akademię Nauk i łódzką „Gazetę Wyborczą”.« Wróć