Dni Marka Edelmana w MMŁ

2013.04.14

Kolejna, 70. rocznica powstania w getcie warszawskim to bez wątpienia najlepszy czas, aby odwołać się do postaci jego ostatniego przywódcy, powojennego opozycjonisty i łódzkiego lekarza, Marka Edelmana. W Muzeum Miasta Łodzi tradycyjnie już odbędą się spotkania otwarte i zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej.

 

W dniach 15-18 kwietnia MMŁ zaprasza do udziału w warsztacie muzealnym zatytułowanym „Marek Edelman – dekalog człowieka przyzwoitego”. Celem zajęć, których scenariusz oparty jest na fragmentach filmu „Marek Edelman. Życie. Po prostu”, jest stworzenie wizerunku Edelmana – nie tylko przywódcy powstania w getcie żydowskim, ale także człowieka o wyjątkowej wrażliwości na sprawy ludzkie. Spotkania, przygotowane przy współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, prowadzić będzie Cezary Pawlak. Zapisy w Dziale Upowszechniania i Edukacji pod numerem tel. 42 254 90 11.

Z kolei 21 kwietnia Witold Bereś i Krzysztof Burnetko promować będą swoją książkę „Marek Edelman. Życie. Do końca”. Pozycja ta jest wydaniem drugim poprawionym i poszerzonym o 200 stron publikacji „Marek Edelman. Życie. Po prostu”. Jedyna autoryzowana biografia Marka Edelmana ukazała się w 2008 roku i okazała się wielkim sukcesem. Została przetłumaczona na trzy języki obce (w tym na hebrajski), a film, który autorzy zrealizowali na jej podstawie, gościł w salach kinowych wielu festiwali na całym świecie.


« Wróć