Dokąd zmierza kultura? Debata w Żyrardowie

2013.09.07

O tym, że kultura może być tematem trudnym i wywołującym spore emocje, mogli przekonać się goście i słuchacze ArtDebaty zatytułowanej „Quo vadis Kulturo?”, zorganizowanej w sobotę 7 września w Żyrardowie w ramach Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk „Miasta Gwiazd”.

 

Spotkanie miało charakter konfrontacji opinii polityków i przedstawicieli świata sztuki. Przy wspólnym stole zasiedli: posłowie reprezentujący Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu (przewodnicząca Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej i wiceprzewodnicząca Anna Grodzka z Ruchu Palikota) oraz członkowie władz wyższych uczelni artystycznych (m.in. Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Krakowie i Katowicach). Dyskusję moderowali poseł Ziemi Żyradowskiej Paweł Sajak oraz dr hab. Artur Krajewski, kurator artystyczny festiwalu.

 

Iwona Śledzińska-Katarasińska na początku dyskusji przypomniała, iż w 2000 roku miała miejsce decentralizacja kultury, wskutek której ministerstwo dysponuje tylko 1/5 ogólnych środków, resztę pozostawiając w dyspozycji samorządów lokalnych. Szef resortu sprawuje pieczę m.in. nad uczelniami, narodowymi instytucjami kultury, ochroną zabytków i programami operacyjnymi. Przewodnicząca pozytywnie oceniła sposób wydawania pieniędzy przez ministerstwo kultury. – To pierwsze lata po wojnie, kiedy tak naprawdę inwestujemy. Uruchomione zostały duże programy grantowe, w tym dla „żywej” kultury – argumentowała łódzka parlamentarzystka, odrzucając tym samym zarzuty Anny Grodzkiej, że zbyt duże środki resort przeznacza na „kamień i budynki”.

 

Swoją negatywną opinię na temat działań ministerstwa przedstawił Artur Krajewski. – Nie zgadzam się z – jak ja to nazywam – rozdawnictwem publicznych pieniędzy. Sam próbuję aplikować o granty i wiem, że artystom jest o nie bardzo ciężko. Nie wyrażam zgody na finansowanie przez resort kultury „imprez politycznych”. Mnie interesuje sztuka, a nie polityka. Uwagi przedstawili także rektorzy uczelni artystycznych. Wspominali m.in. o problemach związanych ze współpracą szkół z władzami lokalnymi, a także z monitorowaniem karier swoich absolwentów.

 

Wszyscy goście ArtDebaty zgodzili się, że potrzebny jest swoisty „okrągły stół” w sprawach kultury, ale w znacznie szerszym gronie, niż to, które spotkało się w minioną sobotę w Żyradowie. Artur Krajewski ubolewał, że zaproszenia na festiwal nie przyjął minister Bogdan Zdrojewski.

 

„Miasto Gwiazd” to wydarzenie, które od pięciu lat gromadzi w Żyrardowie osobistości świata filmu, muzyki, dziennikarstwa i polityki. Mieszkańcy tego niewielkiego miasta mają możliwość uczestniczyć w spotkaniach ze znanymi ludźmi, koncertach i przedstawieniach teatralnych. Jest tam także – jak pokazała sobotnia debata – miejsce na dyskusję i poruszanie trudnych tematów.« Wróć