Kabaret śpiewa Tuwima

2013.02.25

 

Julian Tuwim, którego w sposób szczególny wspominamy w roku 2013, to nie tylko jeden z najwybitniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, ale również twórca skeczy, wodewili i tekstów wielu piosenek. Słowa jego autorstwa niejednokrotnie wyśpiewywali najwięksi artyści polskiej estrady, tacy jak Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Ewa Demarczyk, Czesław Niemen czy Marek Grechuta. Z twórczością Tuwima w miniony poniedziałek, 25 lutego zmierzyli się także członkowie łódzkiego kabaretu Bi Ba Bo. Spektaklem zatytułowanym „Miłość ci wszystko wybaczy” zainaugurowali Rok Juliana Tuwima w Muzeum Miasta Łodzi.

 

Zespół, którzy tworzą emeryci i renciści, powstał w 1972 roku, przejmując nazwę od łódzkiego kabaretu, istniejącego w latach 1898-1916 i nawiązującego repertuarem do paryskich teatrzyków bulwarowych. W 1999 roku nowy opiekun artystyczny grupy – Tadeusz Pliszkiewicz – nadał jej profil kabaretu muzycznego. Od tego czasu kabaret bawi słuchaczy w domach kultury, szpitalach, zakładach pomocy społecznej i klubach seniorów. Nic więc dziwnego, że Sala Lustrzana w Pałacu Poznańskiego wypełniona była po brzegi, głównie przedstawicielami starszego pokolenia.

 

Publiczność wysłuchała godzinnego koncertu złożonego z najpopularniejszych piosenek skomponowanych do tekstów Juliana Tuwima, które na przestrzeni dekad śpiewali najbardziej znaczący dla polskiej rozrywki artyści. Zabrzmiały takie szlagiery, jak choćby „Pokoik na Hożej”, „Uliczkę znam w Barcelonie”, „Nasza jest noc” „Wspomnienie”, „Tomaszów” i, rzecz jasna, tytułowa piosenka, czyli „Miłość ci wszystko wybaczy”. Wokalne popisy artystów, okraszone kolorowymi strojami, rekwizytami i poczuciem humoru, były wielokrotnie nagradzane gromkimi brawami.

Kabaret Bi Ba Bo wystąpił w składzie: Henryka Ambroszczyk, Jadwiga Czaban, Joanna Molteni, Zofia Przybylińska, Małgorzata Sejde, Bożena Leman-Zaremba, Zygmunt Kozłowski, Czesław Kurkowski, Zbigniew Kwaśniewski i Bogdan Maciaszek. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Tadeusz Pliszkiewicz, kierownictwo muzyczne objął Mariusz Ambroszczyk.« Wróć