Komisja Kultury odwiedziła Kraków

2013.09.20

W dniach 18-19 września gościli w Krakowie posłowie z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Podczas wyjazdowego spotkania parlamentarzyści zapoznawali się z krakowskimi rozwiązaniami w zakresie wprowadzenia Parku Kulturowego – Stare Miasto.

 

„Zarządzanie miastem historycznym, jakim jest Kraków to wyzwanie i odpowiedzialność. Wśród nich mieści się porządkowanie przestrzeni publicznej i opieka nad zabytkami. W tym kontekście trzeba patrzeć na wprowadzenie Parku Kulturowego – Stare Miasto, który przynosi wymierne efekty" - powiedział podczas spotkania z posłami prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski.

 

Obrady Komisji Kultury i Środków Przekazu prowadziła jej przewodnicząca Iwona Śledzińska-Katarasińska. „Podczas wizyty w Krakowie chcemy się zapoznać z doświadczeniami i problemami we wdrażaniu zasad Parku Kulturowego. To świetny instrument ochrony zabytków i przestrzeni publicznej. Zastanawiamy się, czy podobnych rozwiązań nie wprowadzić na drodze ustawowej, tym bardziej, że Sejm rozpoczyna prace nad prezydenckim projektem ustawy o ochronie krajobrazu" – mówiła łódzka parlamentarzystka.

 

Podczas pobytu w Krakowie, członkowie sejmowej komisji zwiedzali obszar objęty parkiem kulturowym. Obejrzeli również wystawę „Park Kulturowy Stare  Miasto – Wczoraj i Dziś", która ilustruje, jak po wprowadzeniu nowych zasad zmieniło się centrum miasta. Z kolei w czwartek parlamentarzyści zwiedzali oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w podziemiach Rynku Głównego, a także Muzeum Sztuki Współczesnej i Fabrykę Schindlera.

 

 

na podstawie: krakow.pl i materiałów Komisji Kultury i Środków Przekazu

zdjęcia dzięki uprzejmości Biura Posła Jerzego Fedorowicza i Urzędu Miasta Krakowa« Wróć