Komisja Polityki Senioralnej odwiedziła Łódź

2014.10.28

We wtorek 28 października posłowie z sejmowej Komisji Polityki Senioralnej przyjechali
z jednodniową wizytą do Łodzi. Parlamentarzyści odwiedzili m.in. Centrum Aktywnego Seniora
i Dom Dziennego Pobytu, spotkali się też z przedstawicielami władz miejskich.

 

 

 

 

Zaproszonych gości, wśród których była działająca w Komisji poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, powitał w Łodzi wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski. Przyznał on z dumą, że polityka senioralna rozwija się w naszym mieście znakomicie. Konkretne działania przedstawione zostały w prezentacji przygotowanej przez Dominika Zasadzińskiego z Urzędu Miasta Łodzi. Urzędnicy chwalili się m. in. wzorową współpracą z Miejską Radą Seniorów, Miejską Kartą Seniora - będącą efektem kooperacji samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych, a także nową imprezą w Łodzi – Senioraliami – która w maju tego roku zgromadziła nawet dziesięć tysięcy uczestników. Powodów do optymizmu jest znacznie więcej – prężnie rozwijający się wolontariat, portal seniorzy.uml.lodz.pl, który zanotował już pół miliona odsłon, czy poprawiająca się opieka zdrowotna nad osobami starszymi na terenie miasta. Samorządowcy opowiedzieli też o zaplanowanych na najbliższą przyszłość działaniach, związanych przede wszystkich z aktywizacją osób w wieku powyżej 55 lat na rynku pracy i budzeniem świadomości konsumenckiej wśród seniorów.

Następnie głos zabrał przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Marian Papis. Obok podziękowań dla miasta za zrealizowane już projekty, w przemówieniu przewodniczącego pojawiły się kolejne postulaty, dotyczące m.in. likwidacji „głodowych” emerytur, wsparcia łódzkiego hospicjum przy ul. Pojezierskiej czy otwarcia domów dziennego pobytu dla osób z zewnątrz. Różnorodnością pomysłów pochwalili się przedstawiciele łódzkich uniwersytetów trzeciego wieku. Seniorzy przekonywali, że w ich instytucjach każdy znajdzie coś dla siebie – począwszy od wykładów, warsztatów i lektoratów, przez zajęcia sportowe i wycieczki, a kończąc na plastykoterapii i muzykoterapii. Zwieńczeniem spotkania w Centrum Aktywnego Seniora był występ niezwykle lubianych Latających Babć.

Parlamentarzyści w czasie swojego pobytu w Łodzi spotkali się także z prezydent Hanną Zdanowską
 i Małgorzatą Wagner, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Posłowie pogratulowali władzom Łodzi, że dostrzegają liczne aktywności mieszkańców miasta, a także efektywnie współpracują z wieloma instytucjami dbającymi o poprawę miejskiej polityki senioralnej. « Wróć