Łódź pamięta o Niepodległej

2013.11.12

95 lat temu Polska powróciła na mapy Europy i świata. Był to czas wielkiego narodowego zrywu, wiary w odbudowę państwa, umacniania jego siły i walki o kształt granic. Droga ta była trudna i wymagająca, ale w imię wolności i odpowiedzialności za podnoszącą się ojczyznę stanęli ramię w ramię wszyscy Polacy. Szczególnie widać to było w wielokulturowej Łodzi, która w poniedziałek 11 listopada oddała hołd wszystkim poległym oraz twórcom odrodzonego państwa polskiego.

 

Łódzkie obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny. Przemawiający w archikatedrze bp Adam Lepa zwrócił m.in. uwagę na fakt, że patriotyzm budowany jest na poczuciu tożsamości narodowej, ale to poczucie tożsamości musi być jak najbardziej dojrzałe. Przypomniał, że 11 listopada należy również wspomnieć tych, którzy oddali życie za ojczyznę, tych, którzy chcieli, aby na mapie Europy znalazła się Polska. 
Po mszy świętej na placu archikatedralnym przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty i wysłuchano apelu poległych. Wojewoda Jolanta Chełmińska podkreśliła znaczenie wielokulturowej Łodzi w polskich przemianach roku 1918.  - Nie zawiedli katolicy, ewangelicy, wyznawcy prawosławia i judaizmu, wszyscy którzy czuli się Polakami, a ich domem była Polska. Stali razem ramię w ramię w imię wolności i odpowiedzialności  - zaznaczyła Jolanta Chełmińska.

W uroczystości wzięły udział władze województwa i miasta, parlamentarzyści oraz grupa mieszkańców Łodzi. Zapalono znicze, które odpalono od ognia niepodległości przywiezionego przez młodzież z cmentarza legionowego w Kostiuchnówce na Wołyniu, gdzie walczyli legioniści Józefa Piłsudskiego. Odbyła się uroczysta zmiana wart i defilada. Po ich zakończeniu część osób przemaszerowała pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Inni udali się na rynek Manufaktury, gdzie miał miejsce Piknik Niepodległościowy. « Wróć