Łódź, Polska, Europa ? spotkanie z dziennikarzami

2014.04.15

Promocja Łodzi, majowe wybory do Europarlamentu i obchody 25. rocznicy wyborów 4 czerwca – to główne tematy konferencji prasowej, na którą poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska zaprosiła dziennikarzy lokalnych mediów. Spotkanie odbyło się we wtorek 15 kwietnia w biurze poselskim przy ul. Piotrkowskiej.

 

Łódzka parlamentarzystka pochwaliła działania marketingowe łódzkich wydarzeń i instytucji, m.in. wielką kampanię promocyjną Muzeum Sztuki, które zachęca do odwiedzania swoich wystaw poprzez billboardy na ulicach Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Łodzi. Jednocześnie poseł Śledzińska-Katarasińska wyraziła zaniepokojenie kondycją łódzkiego lotniska, którego siatka połączeń – wliczając nawet wakacyjne czartery – na tle innych regionalnych portów prezentuje się dość ubogo. – Dzięki autostradom Łódź nie jest już miastem odciętym od reszty Polski. Lotnisko im. Reymonta to jednak absolutnie niewykorzystana szansa. Aby polecieć do Poznania, Wrocławia czy Rzeszowa, trzeba najpierw dojechać do Warszawy. Lotniska przecież nie zamkniemy, ale konieczne są zmiany, które pozwolą nam konkurować z innymi portami – stwierdziła łódzka parlamentarzystka.

 

Iwona Śledzińska-Katarasińska przypomniała także o ważnych wydarzeniach, które już wkrótce będą miały miejsce zarówno w Polsce, jak i w samej Łodzi. Pierwsze z nich to setna rocznica urodzin Jana Karskiego, która w naszym mieście świętowana będzie – z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego – już 24 kwietnia. Maj z kolei upłynie nam pod znakiem wydarzeń związanych z Unią Europejską. Już 1 maja obchodzić będziemy dziesiątą rocznicę wejścia Polski do UE. Nieco ponad trzy tygodnie później – w niedzielę 25 maja – zdecydujemy, kto z ramienia Polski zasiądzie na kolejną kadencję w Parlamencie Europejskim.  – Mam nadzieję, że Jacek Saryusz Wolski i Joanna Skrzydlewska odnowią swoje mandaty, dobrze zasłużyli się krajowi i regionowi. Na trzeci mandat nie będę pazerna, wiemy bowiem, że ilość mandatów w danym okręgu uzależniona jest od frekwencji wyborczej. Wyniki Eurowyborów będą miały wpływ na pozycję Polski na świecie, bezpieczeństwo i dobrobyt Polaków. Platforma Obywatelska ma najlepszych kandydatów i tego się będę trzymała – stwierdziła poseł Śledzińska-Katarasińska.

 

W kalendarzu w najbliższych tygodniach pojawia się jeszcze jedna istotna data – 4 czerwca. W tym roku rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych jest szczególna – wolna Polska świętować będzie 25. urodziny. Iwona Śledzińska-Katarasińska chciałaby, aby imprezy z tą rocznicą związane nie miały wyłącznie charakteru centralnego. – Co prawda 4 czerwca wszystkie oczy zwrócone będą na Warszawę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w weekend po 4 czerwca zorganizować w Łodzi „piknik wolności” dla jej mieszkańców. Byłaby to okazja, aby powspominać, porozmawiać, ponarzekać. Mam już pierwszych „wspólników” w tej inicjatywie – Młodych Demokratów, którzy jakiś czas temu godnie uczcili w Łodzi pamięć Tadeusza Mazowieckiego. Chcę namówić także do współpracy panią prezydent Hannę Zdanowską – poinformowała łódzka parlamentarzystka.

 

Przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu odniosła się także do słów Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że premier Donald Tusk jest współodpowiedzialny za obecną sytuację na Ukrainie. Jako najlepszy tego dowód prezes PiS przedstawił fakt, że nie odwołaliśmy Roku Polskiego w Rosji. - Rok temu była inna sytuacja, inne przesłanki. Kultura jest najlepszym nośnikiem idei, porozumiewania się i współpracy. Jednak, w obliczu wydarzeń na Ukrainie, a także nowych założeń polityki kulturalnej w Rosji, konieczne jest co najmniej przedyskutowanie kształtu Roku Polskiego w Rosji. Chcę, aby w kierowanej przeze mnie Komisji Kultury odbyła się debata na ten temat – stwierdziła Iwona Śledzińska-Katarasińska. « Wróć