Łódzki sport z ministerialnym wsparciem

2013.03.07

 

Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne, które ma powstać przy Politechnice Łódzkiej, to wielka szansa na organizację w naszym mieście zawodów rangi międzynarodowej. Radykalnie poprawi się sytuacja środowiska łódzkich pływaków i studentów zaliczających zajęcia z wychowania fizycznego, nie tylko politechniki. Poza tym obiekt ma służyć łodzianom i mieszkańcom województwa. Ogromna inwestycja wiąże się z równie potężnymi nakładami finansowymi. Koszt budowy Centrum to 85 milionów złotych.  

                          

Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne PŁ pomieści m.in.: jedyną w regionie 50-metrową pływalnię olimpijską o powierzchni 1282 m kw., basen 30-metrowy o powierzchni 750 m kw. umożliwiający prowadzenie zajęć dydaktycznych, a także rozgrywanie zawodów w skokach do wody, w pływaniu synchronicznym oraz w piłkę wodną. Podnoszone dno umożliwi naukę pływania i prowadzenie zajęć rehabilitacyjnych. W obiekcie znajdą się także kompleks odnowy biologicznej, hala sportowo-widowiskowa, boisko do gier zespołowych, sale treningowe, centrum sportów wspinaczkowych ze specjalną ścianką o wysokości 17,5 m, a także widownia o łącznej liczbie ponad 3800 krzesełek, centrum multimedialne i przestrzeń handlowa.

 

Wkład własny Politechniki Łódzkiej w tak kosztowny i potrzeby uczelni i regionowi projekt wynosi 15 milionów złotych. Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansuje inwestycję kwotą 30 milionów złotych. Kolejne środki pochodzą z kasy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Urzędu Miasta Łodzi (po 12 milionów).

 

Swój istotny wkład w budowę Centrum ma także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zasili projekt kwotą 16 milionów złotych. Dotacja z MNSiW jest efektem osobistego zaangażowania poseł Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, która zwróciła się do szefowej resortu prof. Barbary Kudryckiej z wnioskiem o rządowe wsparcie inwestycji.


« Wróć