Maciej Robert ze Złotym Piórem

2013.09.08

Już po raz piętnasty – tym razem w pięknie zrewitalizowanej Fabryce Grohmana - wręczono w Łodzi Nagrodę Złotego Pióra im. Jerzego Katarasińskiego. Kapituła, która zebrała się na początku września, postanowiła przyznać to ważne wyróżnienie dziennikarzowi i krytykowi literackiemu, Maciejowi Robertowi. Wydarzeniu towarzyszył piknik artystyczny zorganizowany w niedzielę 8 września w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

 

Jak możemy przeczytać w protokole z posiedzenia Kapituły, „analizie poddano strategię wobec kultury prowadzoną przez redakcje lokalnych mediów, w tym również wobec młodych adeptów, aplikantów zawodu dziennikarza, krytyka czy recenzenta”. Jurorzy w werdykcie końcowym zwrócili uwagę na fakt, że wyraźnie zarysowuje się zmiana w branży informacyjnej – zmniejsza się rola tradycyjnych gazet oraz programów audiowizualnych. Coraz częściej ciekawe publikacje, artykuły i opinie można dostrzec w portach internetowych.

Dlatego też, wobec wyraźnego kryzysu wydawnictw papierowych i przechodzenia do form elektronicznych, Kapituła Nagrody (jej członkami są: poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, Jadwiga Tryzno z Muzeum Książki Artystycznej, Aleksandra Bęben z Akademii Muzycznej, Dominika Łarionow z Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Teatru Nowego Zdzisław Jaskuła i literat Przemysław Owczarek) postanowiła podkreślić znaczenie osób, które od dawna funkcjonują na forum tradycyjnych przekazów.

Jurorzy przekazali słowa uznania redaktorowi Dariuszowi Pawłowskiemu, który od lat kieruje działem kultury „Polska Dziennik Łódzki”. „Rozbudowując znacznie ten dział, nadał mu charakter opiniotwórczych stron gazety codziennej. Wysoki standard prezentowanych na tych łamach wypowiedzi, zasługuje na szczególne wyróżnienie na tle innych łódzkich mediów” – napisali członkowie Kapituły.

Po dokonaniu wnikliwego przeglądu zgromadzonych publikacji z sezonu 2012/2013, jurorzy wyłonili następujących kandydatów do nagrody:

- współpracującą z działem kultury redakcji „Polska Dziennik Łódzki” Martę Śniady,

- współpracującą z działem kultury redakcji „Gazety Wyborczej Łódź” Dominikę Kawczyńską,

- współpracującego z redakcjami „Polityki”, „Nowych Książek” oraz „Kalejdoskopem”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”, „Rzeczpospolitą”, związanego również z portalem Reymont.pl oraz portalem Xsięgarnia, Macieja Roberta.

Kapituła zdecydowała, że tegoroczna statuetka Złotego Pióra powędruje do Macieja Roberta. „Jego dotychczasowa twórczość jest odbiciem tendencji, jakie zarysowują się w mediach. Funkcjonuje on jako autor tekstów zarówno w bazie pism internetowych, jak i tych, które nadal ukazują się w formie druków. Na swoim koncie ma kilka niezwykle interesujących wywiadów przeprowadzonych z pisarzami, autorami komiksów oraz wielu ciekawych esejów literackich. Kapituła zwróciła uwagę na erudycyjny charakter prezentowanych przez niego opinii oraz warsztat językowy” – argumentowali członkowie Kapituły.

Część oficjalną spotkania zwieńczyła projekcja czterech etiud autorstwa wychowanków łódzkiej Filmówki. Przypomnijmy, że uczelnia ta świętuje w tym roku 65-lecie istnienia. Po akcencie filmowym Iwona Śledzińska-Katarasińska zaprosiła gości na piknik artystyczny. « Wróć