Minister Zdrojewski wspiera łódzką kulturę

2013.02.08

 

Przestrzeń dla nowatorskich działań, w której rozwijać się będzie film i sztuka awangardowa. Kreator znaczących wydarzeń kulturalnych i siedziba silnych marek festiwalowych. Miasto pamiętające o swoim dotychczasowym dorobku i o wyjątkowej tkance architektonicznej. Tak kulturalną przyszłość Łodzi widzą włodarze miasta, którzy kilka dni temu przedstawili politykę rozwoju kultury do 2020 roku. Aby jednak łodzianie byli „ludźmi świadomymi swoich potrzeb kulturalnych” potrzebne są pieniądze. I to nie tylko z samorządowej kasy, ale i budżetu centralnego.

 

Poznaliśmy wyniki części konkursów ogłoszonych przez szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Które łódzkie inicjatywy mogą liczyć na rządowe dofinansowania?

Ćwierć miliona złotych otrzyma organizowany przez Wojciecha Grochowalskiego III Rubinstein Piano Festiwal. Wydarzenie zyskało wsparcie rodziny tego wielkiego artysty i odbędzie się w dniach 22-27 kwietnia. Dwieście tysięcy złotych powędruje do fundacji Wytwórnia, która przygotowuje szóstą już odsłonę Letniej Akademii Jazzu. Tegoroczna impreza klubu z ul. Łąkowej przebiegać będzie pod hasłem „Legendy Polskiego Jazzu”.

W konkursie na promocję literatury i czytelnictwa wysoko oceniono wniosek pisma kulturalnego „Tygiel Kultury”, które może liczyć na 40 tysięcy złotych dotacji na wydawanie papierowej i elektronicznej edycji. Zadowoleni mogą być organizatorzy dwóch łódzkich festiwali filmowych. Stowarzyszenie „Łódź Filmowa” dostanie 70 tysięcy na 18. Forum Kina Europejskiego „Cinergia”, a Fundacja Filmowa „Se-ma-for” 55 tysięcy na 4. Se-ma-for Film Festival. Pieniądze na promocję polskiej kultury poza granicami Polski otrzymała tylko jedna łódzka inicjatywa – Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Dzięki ministerialnym grantom Kwartet Czterech Kultur da koncerty w pozostałych trzech ojczyznach tworzących go muzyków: Rosji, Niemczech i Izraelu.

Bez dotacji z resortu kultury poradzić sobie muszą: Fabryka Sztuki (letni festiwal LDZ Alternatywa), Filharmonia Łódzka (festiwal Łódzka Wielkanoc Muzyczna), Teatr Pinokio (scena muzyczna Drewniane Ucho), ŁDK (festiwal chóralny Cantio Lodziensis), fundacja Mozart i Ty (Imperium Łódź Festiwal), Stowarzyszenie Topografie ("Opowiadacze/Storytellers" - seria koncertów i spotkania o znaczeniu muzyki), Muzeum Kinematografii (koncert podczas Festiwalu Muzyki Filmowej), a także Kwartalnik Artystyczno-Literacki „Arterie”.
Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska pozytywnie ocenia wyniki ministerialnego konkursu. Uważa jednocześnie, że dla łódzkiej kultury można zrobić jeszcze więcej. - Jak zwykle więcej będzie niezadowolonych niż zadowolonych. Tak to bywa z wszystkimi konkursami gdy oczekiwania kilkakrotnie przewyższają możliwości. Granty Ministerstwa to jednak promil finansów przeznaczanych dla kultury. Warto o tym pamiętać i przede wszystkim patrzeć na ręce lokalnym władzom, które odpowiadają za nasze instytucje i inicjatywy kulturalne. Z mojego punktu widzenia tegoroczny wybór jest trafny. Warto jednak powalczyć jeszcze o kilka projektów w ramach procedury odwołań – przyznaje.


« Wróć