Muzeum Włókiennictwa nowym ?cudem Polski?? Głosujemy!

2013.09.24

Plebiscyt „ 7 nowych cudów Polski” rozpoczął się 24 czerwca i potrwa jeszcze tylko tydzień. To od głosujących zależy, które z nominowanych miejsc znajdzie się na liście tych najpiękniejszych i najciekawszych w Polsce. Obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znajduje się na samym szczycie listy. Czy uda się utrzymać ten wynik? Czasem szczęściu trzeba trochę pomóc, więc – komórki w dłoń!

 

„Wchodzimy na brukowaną kocimi łbami uliczkę, mijamy starą letniskową willę, kościół św. Andrzeja Boboli czy zabytkowy przystanek tramwajowy... I z miejsca czujemy, jakbyśmy powrócili do przedwojennej Łodzi! Tak naprawdę znajdujemy się w skansenie dawnej architektury drewnianej, który stanowi część Centralnego Muzeum Włókiennictwa. To największa tego typu instytucja w Europie.” – taki opis obiektu znajduje się na stronie plebiscytowej. Obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa plasuje się bardzo wysoko, ale przed nami jeszcze kilka dni emocji. Czy CMW stanie się jednym z nowych cudów Polski?

Pierwsze próby organizacyjne CMW sięgają roku 1952, kiedy Krystyna Kondratiukowa doprowadziła do utworzenia Działu Tkactwa w łódzkim Muzeum Sztuki. Ze względu na powodzenie przedsięwzięcia dział przekształcony został w Oddział Muzeum Sztuki. Jako odrębna jednostka organizacyjna muzeum istnieje od 1960 roku, kiedy powołano „Muzeum Historii Włókiennictwa”. W 1975 roku przekształciło się ono w „Centralne Muzeum Włókiennictwa”.

Biała Fabryka to rozległy, 4-skrzydłowy kompleks budynków architektury przemysłowej. Proces odnawiania i przystosowania zabytku do celów muzealnych został rozpoczęty w 1955, kiedy zapadła decyzja o przeznaczeniu obiektu na siedzibę mającego powstać "Muzeum Historii Włókiennictwa". Od 2009 roku integralną część muzeum stanowi Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, w którym znajdują się obiekty typowe dla zabudowy Łodzi z przełomu XIX/XX wieku: kościół, willa letniskowa, piętrowy dom dla rodzin robotniczych, przystanek tramwajowy oraz 4 domy rzemieślników. W 2013 roku przestrzeń wystawiennicza muzeum powiększyła się o zrewitalizowany budynek „Starej Kotłowni”, w którym otwarte zostało muzeum interaktywne, wykorzystujące nowoczesne techniki multimedialne.

 

Aby zagłosować na Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, należy wysłać sms o treści TR.CUD.10.twój kod pocztowy (np. 92-532) 
pod numer 71001 

 

 

 

Więcej informacji na stronie : http://7cudow.national-geographic.pl/« Wróć