Nowi inwestorzy powitani u Grohmana

2013.07.08

- To, co kilkanaście lat temu zostało uruchomione – czyli mechanizm specjalnych stref ekonomicznych – sprawdza się i niesie z sobą nadzieję i nowoczesność – podkreślał wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas swojej wizyty w Łodzi. Prezes PSL był gościem uroczystości wręczenia pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

 

Spotkanie, zorganizowane w poniedziałek 8 lipca, miało wyjątkowy charakter. Goście zostali zaproszeni bowiem do pięknych, zrewitalizowanych wnętrz fabryki Ludwika Grohmana. Remont obiektu pochłonął 20 milionów złotych, w jego czasie wykorzystano 300 ciężarówek betonu, ponad 300 ton stali i 40 tys. metrów kabli elektrycznych. Architekci, na czele z Anną Grabowską z pracowni AGG, połączyli historię fabrykanckiej Łodzi ze współczesnością. Zachowali wiele detali z rozpadających się murów i wkomponowali je w nowoczesny biurowiec. Tym samym fabryka przy ul. Tymienieckiego odzyskała swój dawny blask.

 

Podczas uroczystości wręczono siedem kolejnych zezwoleń na prowadzenie działalności w ŁSSE. Firmy zobowiązały się zainwestować 236 milionów złotych i stworzyć 690 nowych etatów. – Kiedy prześledzimy to, czym zajmują się firmy, które po raz kolejny pokazały, że warto zaufać Polsce, Łodzi i województwu łódzkiemu, dostrzeżemy wielki postęp, który dokonuje się przez nas, ale przede wszystkim, dla nas – mówił z nieskrywaną satysfakcją wicepremier Piechociński. Minister gospodarki poinformował także o wydłużeniu mechanizmu działania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 roku. Wiadomość ta spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony inwestorów.

 

W uroczystym spotkaniu, obok przedstawicieli firm działających w strefie, uczestniczyli licznie łódzcy samorządowcy oraz parlamentarzyści, m.in. wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk i posłowie Iwona Śledzińska-Katarasińska i Krzysztof Kwiatkowski. Honory gospodarza pełnił Tomasz Sadzyński, prezes ŁSSE.

 

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, biorąc przykład z sylwetki Henryka Grohmana - najznamienitszego łódzkiego donatora sztuki i jednego z twórców Łodzi przemysłowej - chce zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w sztukę i wspierania zdolnych artystów. W ubiegłym roku statuetkę łódzkiej rzeźbiarki Zofii Władyki w kategorii „Inwestor-Mecenas” odebrał Jerzy Czubak z Amcor. Z kolei prof. Witold Warzywoda otrzymał statuetkę za „niezłomność w działalności wystawienniczej i łączenie środowisk plastyków”. W kategorii „Ważne dla Łodzi” nagrodę odebrała  Marzena Bomanowska za książkę „7 rozmów o Katarzynie Kobro”.

 

Tym razem tytuł „Inwestor-Mecenas” trafił do Ceramiki Paradyż - za wspieranie Festiwalu Design'u odbywającego się w Łodzi i współpracę z ASP. Tytuł „Ważne dla Łodzi” i statuetkę odebrali: Ireneusz Kowalewski - za 20 lat Oscarów Jazzowych, a także Irmina Kubiak i Jacek Kłak – (Moda Forte) za przywrócenie Łodzi mody w jej najlepszym wydaniu poprzez FashionPhilosophy Fashion Week Poland. Statuetki wręczyła laureatom poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska.

 « Wróć