Święto Konstytucji 3 Maja w Łodzi

2012.05.03

3 maja jest świętem narodowym w Polsce, upamiętniającym uchwaloną 3 maja 1791 roku, pierwszą w Europie i drugą w świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) nowożytną konstytucję.

 

W Łodzi obchody  Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 9.30 zbiórką pocztów sztandarowych na pl. Jana Pawła II przed bazyliką archikatedralną (ul. Piotrkowska 265).

 

Od godz. 10 uroczystą mszę św. w archikatedrze w intencji Ojczyzny celebrować będzie metropolita łódzki arcybiskup Władysław Ziółek.

 

Po godz. 11:15 rozpoczną się uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza: zmiana warty, przemówienie wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i kwiatów, defilada kompanii honorowych.

 

Częścią obchodów narodowego święta będzie otwarcie wystawy pt. "100-lecie łódzkiego harcerstwa" w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi (godz.13.30, hol przy sali prezydialnej, ul. Piotrkowska 104).

O godz. 20.30 w bazylice archikatedralnej w Łodzi rozpocznie się koncert muzyki Wojciecha Kilara. Organizatorami przedsięwzięcia są Teatr Wielki  oraz parafia św. Stanisława Kostki w Łodzi.


« Wróć