Święto książki w murach CMW

2013.11.30

Tegoroczny, trzeci już Salon Ciekawej Książki odbywa się w wyjątkowych, postindustrialnych wnętrzach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w dniach 29 listopada - 1 grudnia. Nowe miejsce targów daje nowe możliwości prezentacji oferty wystawienniczej jako wydarzenia targowego promującego czytelnictwo w regionie województwa łódzkiego i poza nim.

 

Salon Ciekawej Książki to impreza dla wszystkich, którzy mają swój udział w „życiu” książki: autorów, wydawców, poligrafów, księgarzy, bibliotekarzy, a także dla osób promujących książkę. Dla czytelników będzie to możliwość zapoznania się z nowościami wydawniczym. Wystawy prezentują między innymi:

 

·         literaturę piękna, beletrystykę, literaturę dla dzieci i młodzieży,

·         książki naukowe, podręczniki szkolne i akademickie, literaturę popularnonaukową,

·         encyklopedie, albumy, słowniki, leksykony, atlasy,

·         poradniki i przewodniki,

·         książkę artystyczną,

·         komiksy, fantastykę,

·         gazety i czasopisma,

·         książki audio, e-booki, e-prasę, multimedia.

 

Podczas Salonu Ciekawej Książki miała miejsce niezwykła uroczystość – ceremonia wręczenia Orderu Uśmiechu. Wyróżnienie przyznano w tym roku Elżbiecie Olszewskiej – członkowi zarządu i dyrektorowi programowemu Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Elżbieta Olszewska jest trenerką i wykładowczynią, współautorką (razem z Ireną Koźmińską) książek „Z dzieckiem w świat wartości” oraz „Wychowanie przez czytanie” oraz filmów edukacyjnych "Wychowanie przez czytanie" i „Jak kochać dziecko?”, autorką warsztatów Programu Nauczania Wartości, pomysłodawczynią i koordynatorką programów „Generacje- kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń”, szkoleń dla kobiet w zakładach karnych, programów czytelniczych dla dzieci niepełnosprawnych i innych działań Fundacji, laureatką medalu „Gloria artis” nadawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Order Uśmiechu jest to międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość. Laur w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko, przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem oraz pasowanie różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić".

Salon Ciekawej Książki można odwiedzać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa do końca weekendu. W imieniu poseł Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, która objęła to wydarzenie patronatem, serdecznie zapraszamy. Miłej lektury, nie tylko od święta!« Wróć