W hołdzie ikonom teatru

2013.03.02

 

Adam Hanuszkiewicz, Zygmunt Hübner, Jerzy Grzegorzewski - trzy ikony powojennego teatru, ludzie, którzy być może mają i we współczesnym polskim teatrze swoich naśladowców. Tym wybitnym osobistościom polskiej sztuki poświęcona jest wystawa, którą oglądać można od 2 marca we foyer Teatru Powszechnego. Jej otwarcie zainaugurowało XIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

 

Na wystawie zobaczymy jedynie ślady działalności reżyserskiej Hanuszkiewicza, Hübnera i Grzegorzewskiego, fragmenty najważniejszych spektakli, szczątki wypowiedzi. Choć od odejścia wielkich ludzi teatru minęło niewiele czasu, historia zatrzymała jedynie dokumentację, fragmenty, odbicie teatru sprzed lat, przeżywającego wtedy czasy świetności. „Zapraszamy Państwa do podróży w niedaleką przeszłość, do teatru, który jest istotną częścią naszej kultury, naszym dziedzictwem i historią" – przeczytać możemy w tekście autorstwa Magdy Kuleszy, który towarzyszy wydarzeniu.

Wystawę można oglądać w Teatrze Powszechnym w Łodzi od 2 marca do 28 kwietnia i w Galerii Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie od 1 czerwca do 31 lipca. Kuratorami są Magda Kulesza i Krzysztof Kelm, który odpowiada także za opracowanie plastyczne. Patronat nad wydarzeniem objęła poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska.« Wróć